Pierwsza inwestycja w ramach programu budownictwa społecznego  z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości rozpoczęta. W Lęborku ruszyła budowa 40 tanich mieszkań na wynajem!

24 czerwca 2022 roku oficjalnie zainaugurowano budowę 40 mieszkań przy ul. Obrońców Wybrzeża w Lęborku. Inwestycja zrealizowana zostanie przez Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego jednym z udziałowców jest Krajowy Zasób Nieruchomości. Oddanie do użytku budynku wraz z niezbędną infrastrukturą zaplanowano na październik 2023 roku.

W uroczystości udział wzięli Prezes KZN Arkadiusz Urban, Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, Prezes Lęborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Krzysztof Filip, Burmistrz Lęborka Witold Namyślak oraz Kierownik Biura Poselskiego Piotra Mülera w Lęborku Marcin Brodalski.

Na podstawie umowy z dnia 20 maja 2021 r. KZN wniósł aportem do Lęborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w zamian za objęcie udziałów, dz. nr 297/17 o pow. 0,2457 ha, obręb 11 położoną w Lęborku przy ulicy Obrońców Wybrzeża. To na tej nieruchomości powstanie pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny z garażem podziemnym oraz dwiema klatkami schodowymi z windami.

 W budynku znajdować się będzie 40 lokali przeznaczonych na długoterminowy, przystępny cenowo najem. Do każdego mieszkania przypisana została komórka lokatorska, a przyszłym najemcom zapewniono miejsca parkingowe ( 24 miejsca w hali garażowej oraz 16 miejsc przed budynkiem). Mieszkania, które powstaną w ramach inwestycji, będą miały zróżnicowane metraże – od kawalerek  o powierzchni ok. 33 mkw. do komfortowych 65 –metrowych M4.

W ramach rozpoczętej inwestycji powstaną mieszkania wykończone, gotowe do zamieszkania. Najemca będzie mógł zamieszkać bez konieczności przeprowadzenia prac wykończeniowych. W mieszkaniach zamontowana będzie armatura łazienkowa, dodatkowo kuchnia wyposażona będzie w kuchenkę oraz zlewozmywak. W pokojach podłogi pokryte będą panelami, natomiast w łazience płytkami gresowymi. Ściany i sufity wykończone zostaną gładzią i zagruntowane w kolorze białym.

Koncepcję architektoniczną przygotowaną przez pracownię Inwestrprojekt Słupsk wykonano według zasad projektowania uniwersalnego określonych w konwencji o prawach osób niepełnosprawnych,  w tym starszych. Na wszystkich kondygnacjach zapewniono brak stopni i progów w obrębie jednej kondygnacji, odpowiedniej szerokości korytarze oraz strefy przed wejściami do wind, lokali  i pomieszczeń, a przy budynku miejsca postojowe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo, dwa mieszkania dostosowano do potrzeb osób  niepełnosprawnych.

Generalnym Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum firm MZB Maciej Zaręba oraz Zakład Budowlany Dzida i Zaręba Sp. J.

Dzisiejsze wydarzenie jest dostrzegalnym efektem naszej wielomiesięcznej współpracy. To bardzo ważny moment pokazujący, że program rozwoju mieszkalnictwa działa i przynosi pierwsze rezultaty – powiedział Prezes KZN Arkadiusz Urban. Po czym dodał:

Przez ostatni rok udało się nam zorganizować 30 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych oraz przystąpić do dwóch istniejących Towarzystw Budownictwa Społecznego.  Dzisiaj współpracujemy już z 350 gminami, które będą budować co najmniej 30 tys. mieszkań.  Docelowo określamy, że to może być co druga gmina w Polsce. Tak, więc jesteśmy w ⅓ drogi, aby ten potencjał wykorzystać.

SIMy/TBSy są adresowane do grupy osób, które tracą zdolność kredytową, natomiast mają zdolność czynszową. Wzrost tej grupy podczas inflacji nastąpił nawet do 70%. Program ten jest skrojony na kryzysowe czasy. Jest to forma robót publicznych, w których my budujemy dla zrealizowania celu a nie dla zysku.

Trzeba znajdować rozwiązania tu i teraz, na trudne czasy. Dziś działamy w kierunku stworzenia funduszu gwarancyjnego, który poręczałby kredyty pod budowę osiedli w ramach SIM/TBS. Bez tego nie będziemy w stanie zrealizować zaplanowanych inwestycji – podkreślił Prezes KZN.

W województwie pomorskim 27 gmin otrzymało dofinansowanie na rozwój mieszkalnictwa. Złożone zostały 52 wnioski na kwotę 117 milionów zł . To między innymi Lębork, Kępice, Człuchów, Ustka, Czersk, a więc ta część  województwa pomorskiego, gdzie głód mieszkaniowy jest bardzo wielki. Z tego powodu wszyscy jesteśmy szczęśliwi, ze właśnie w Lęborku i w innych miejscowościach polski gminnej rozwój mieszkalnictwa będzie postępował i mieszkania będą dostępne dla przeciętnego obywatela – zauważył Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk.

Z satysfakcją musze powiedzieć, ze po roku dysponujemy prawomocnym pozwoleniem na budowę, jesteśmy po wyborze wykonawcy i przystępujemy do realizacji zamierzenia. Powstanie tutaj 40 mieszkań pod klucz z komórkami lokatorskimi, halą garażową i pełnym zagospodarowaniem terenu – uzupełnił Prezes LTBS Krzysztof Filip.

Skarb Państwa w postaci Krajowego Zasobu Nieruchomości przekazał do TBSu grunt pod budownictwo wielorodzinne. Rozpoczynamy budowę 40 mieszkań w ramach nowego systemu budownictwa w oparciu o TBS. Cieszymy się bardzo. 10 października 2023 koniec budowy – podsumował Burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

Krajowy Zasób Nieruchomości tworzy warunki ułatwiające powstawanie osiedli mieszkaniowych  z lokalami na długoterminowy najem z regulowanym czynszem i opcją dojścia do własności. Wraz  z samorządami zakładamy nowe Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) oraz przystępujemy do już istniejących Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Do 24 czerwca 2022 roku powołaliśmy 30 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych oraz uzyskaliśmy udziały w dwóch Towarzystwach Budownictwa Społecznego, dzięki czemu wybudowanych zostanie co najmniej 30 tys. mieszkań na wynajem.  Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi gminami zainteresowanymi przystąpieniem do programu.

Język | Language
Skip to content