Coraz bliżej utworzenia nowego SIM-u w województwie lubelskim.

14.11 br. w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona planom powołania kolejnej na lubelszczyźnie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Podczas spotkania Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban oraz przedstawiciele 15 gmin z regionu podpisali akt erekcyjny potwierdzający wolę utworzenia spółki. W konferencji udział wzięli również Senator Grzegorz Bierecki, Poseł Dariusz Stefaniuk oraz Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej Dariusz Litwiniuk.

Zgodnie z założeniami, chęć przystąpienia do nowego SIM-u wyraziło 10 gmin z powiatu bialskiego (Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Łomazy, Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Tuczna), 4 gminy z powiatu radzyńskiego (Borki, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski – gmina miejska, Radzyń Podlaski – gmina wiejska) oraz miasto Parczew z powiatu parczewskiego w województwie lubelskim.

Bardzo się cieszymy, że ta kolejna, wychodząca poza pierwszą trzydziestkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, będzie miała miejsce tutaj, w województwie lubelskim. (…) Dzisiaj mamy 350 gmin w 30 SIM-ach. Takich inicjatyw jak dzisiejsza mamy obecnie ok. 8-10 w drodze, więc liczymy na to, że już wkrótce Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będzie 40, co pewnie przełoży się na kolejne 100 gmin, a tym samym będzie to coraz bliżej 1/4 wszystkich gmin w Polsce. Docelowo potencjał programu oceniamy na co drugą gminę w Polsce – powiedział Prezes Arkadiusz Urban.

Z naszego punktu widzenia plan na ten SIM jest w pewien sposób rewolucyjny. Kiedy spotkaliśmy się z Panem Prezesem (Urbanem, red.) w Warszawie, dowiedzieliśmy się, że SIM ma sens, jeśli wybudujemy co najmniej 1000 mieszkań. Zacząłem wówczas zastanawiać się czy rzeczywiście mamy aż takie potrzeby. Wygląda na to, że będzie więcej niż 1000 mieszkań, a więc będzie to jeden z lepszych, większych SIM-ów – podkreślił Senator Grzegorz Bierecki.

Każdy z nas prawdopodobnie ma, miał lub będzie miał kredyt hipoteczny i widzi jaka jest dzisiaj sytuacja rynkowa oraz jak trudno dzisiaj młodym ludziom ten kredyt otrzymać. My, spłacający widzimy natomiast jak te odsetki nam momentalnie rosną (…) a jak mało spłacamy kapitału. I ta inwestycja, o której mówił Pan Prezes – zatrzymanie wiboru na niskim, stałym poziomie daje szanse młodym ludziom, młodym małżeństwom, że to upragnione mieszkanie będzie – dodał Poseł Dariusz Stefaniuk.

KZN zaangażowany jest w 33 spółkach, z czego 30 stanowią Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, do których przystąpiło już przeszło 350 gmin. Ta ilość chętnych gmin stale rośnie i oceniać można, iż może to być nawet co druga gmina w Polsce czyli około 1-1,2 tys. gmin.

 Większość spółek została powołana pod koniec 2021 roku i w I połowie 2022 roku czyli w ciągu ostatniego i zarazem pierwszego roku istnienia programu.  Obecnie program obejmuje budowę co najmniej 30 tys. mieszkań. Do końca 2022 roku SIM-y powinny osiągnąć poziom 4 tys. mieszkań w ramach 56 pozwoleń na budowę. Zakłada się, że do końca 2023 roku w realizacji będzie ok. 9,5 tys. mieszkań w wyniku 112 prawomocnych pozwoleń na budowę. Dla porównania, najwięksi deweloperzy w Polsce realizują jednocześnie ok. 3-4 tys. mieszkań.

Język | Language
Skip to content