Bochnia. Stawiamy na zróżnicowany rozwój mieszkalnictwa

6 marca 2021 roku przedstawiciel KZN, wiceprezes Michał Sroka i reprezentanci 13 gmin, w obecności przedstawicieli Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii , pana premiera Jarosława Gowina i pani minister Anny Korneckiej, podpisali porozumienie, które przybliża powołanie spółki (SIM) realizującej rządowe i samorządowe cele mieszkaniowe w regionie małopolskim.

– Mamy problem demograficzny wynikający m.in. z tego że młodzi ludzie wciąż mieszkają z rodzicami. Dzisiejsze porozumienie, przyszły SIM pomoże ten problem rozwiązać. Mieszkania wybudowane razem z KZN mają zapewnić zrównoważony rozwój, nie tylko wielkich metropolii ale też małych ojczyzn. Bo rozwój Polski ma być zrównoważony i być odczuwalny dla wszystkich Polaków. Także tych o mniej zasobniejszych portfelach – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Dziś chęć przystąpienia do rządowego programu mieszkaniowego oficjalnie wyrazili: , Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Jodłowa, Korzenna, Proszowice, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wierzchosławice oraz Zakliczyn. Grunty, na których powstać ma przyszły SIM obecnie są wnikliwie analizowane pod kątem możliwości realizacji mieszkaniowych.

– Na tej konferencji, mówimy o mieszkaniach dla osób, które mają zdolność czynszową ale nie mają kredytowej. To dla nich chcemy budować mieszkania z przystępnym cenowo czynszem i, co niezwykle ważne, z opcją dojścia do własności – podkreślała minister Anna Kornecka. – Program mieszkaniowy Ministerstwa Rozwoju, Technologii i Pracy, to jest program dla wszystkich, bo problem mieszkaniowy jest w Polsce powszechny.

Kończąc wystąpienie wiceprezes KZN Michał Sroka posłużył się hasłem: „Nie róbmy polityki, budujmy bloki”. Tym samym apelując do wahających się samorządów Nowego Sącza, Tarnowa i Wieliczki o przystąpienie do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Sobotnie porozumienie jest rezultatem uruchomienia Pakietu Mieszkaniowego, czyli nowego programu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W jego ramach samorządy otrzymały możliwość skorzystania z nowych narzędzi finansowania gminnych inwestycji i budowania mieszkań dla osób, które mają tak zwaną zdolność czynszową, ale nie mają tak zwanej zdolności kredytowej. By nowe projekty mogły zostać zrealizowane powołano Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego służyć będą finansowaniu części lub całości wydatków gmin niezbędnych na rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowej. Każda gmina może otrzymać wsparcie do 3 milionów złotych lub do 10% inwestycji.

Obecnie Krajowy Zasób Nieruchomości dąży do powołania spółek SIM, gdzie na 570 hektarach może powstać 18673 mieszkania (szacunki dla całego kraju). Każde podpisane porozumienie przyspiesza proces rozpoczęcia realizacji tego mieszkaniowego planu.

Język | Language
Skip to content